ПЕЧЕН ДЕСЕРТ АЉАСКА

Состојки

  • Пишкоти  100 г  Верона
  • 600 г јагоди „Сани Фантази“
  • Бурбон ванила сладолед-500 мл „Ботерблум“
  • 1 прстофат сол
  • Јајца Камко

Начин на подготовка

ПЕЧЕН ДЕСЕРТ АЉАСКА

Chocolate Meringue Pie 1 instagram-1

ПОДГОТОВКА

Одлична идеја за денешниот десерт:

Начин на подготовка:

Пишкотите  наредете ги  во калап со правоаголна форма. Исцедете ги јагодите, а сокот  оставете го на страна.  Извадете  3 лажици сок и испрскајте ги  бисквитите. Потоа  распоредете ги  јагодите и оставете ги да  отстојат  30 минути.

Одделете ги белките од жолчките.  Жолчките заедно со  30 g  шеќер во прав се матат во светол, густ пенаст крем.  Белките се матат со сол во цврст  снег и се додаваат во кремот од жолчки. Оладениот сладолед се распоредува преку јагодите и се премачкува со снегот така да цела површина биде покриена.

Посипете го преостаснатиот  шеќер во прав и печете  1 – 2 минути  на претходно загреана рерна на 250 ° C, се додека кремот од белки не добие златно жолта боја. Послужете веднаш.

Совет : Во рецептот можат евентуално да се изменат некои: наместо пишкоти  можете да  користите колачи Браунис или сладоледот  од ванила-бурбон  да го замените со некој друг сладолед.

Добар апетит !

 

Време на подготовка: 20 минути
    jagoda-zamrznata

    Јагода замрзната 400г